wtorek, 4 stycznia 2011

ZŁOTE ĆWICZENIA: martwy ciąg

Witam i o zdrowie pytam. Kolejnym złotym ćwiczeniem, którym się zajmiemy, jest martwy ciąg. Jest on świetnym budowniczym masy mięśniowej, sprawdzianem siły całego ciała oraz wzmacniaczem mięśni stabilizujących. Od przysiadu odróżnia go to że główny ruch wykonuje dominanta biodrowa, nie zaś kolanowa, oraz oczywiście ułożenie sztangi. Wykonywane na hantlach - oba ruchy wyglądają tak samo. Wyróżniamy podstawowe rodzaje martwego ciągu ze sztangą:
  • klasyczny martwy ciąg ( rozstaw dłoni na sztandze szerszy od rozstawu stóp pod nią)
  • martwy ciąg sumo ( rozstaw dłoni na sztandze węższy od rozstawu stóp pod nią)
  • rumuński martwy ciąg ( jak kalsyczny, z tym że cały ruch wykonujemy poprzez biodra, ugięcie kolan jest mimowolne i niecelowe)
  • martwy ciąg na prostych nogach ( nie występuje żadne ugięcie w kolanach - teoretycznie)
Rozróżniamy 3 rodzaje chwytu w martwym ciągu: nachwyt - dłonie nad sztangą, podchwyt - dłonie pod sztangą, chwyt mieszany - jedna dłoń pod, druga nad sztangą. Dla początkujących zalecam nachwyt - świetnie rozwija siłę chwytu, oraz równomiernie obciąża całe ciało. Gdy puszcza, w końcowych seriach - chwyt mieszany - najlepsze trzymanie, ale nierównomiernie obciąża ciało. Podchwyt na mniejszym ciężarze również świetnie rozwija siłę chwytu - lecz już jako ćwiczenie asystujące. Wykonaniu martwego ciągu sumo wygląda następująco:
"Rozstaw nogi szeroko. Jak szeroko – tak mocno jak się da i umożliwia to ćwiczenie po ludzku. Napewno szerzej niż do przysiadu.
Sztanga spoczywa nad środkiem stóp.
Schodzisz po sztangę:
-w pozycji technicznej
-poprzez wycofywanie bioder do tyłu
-nie siadasz – tylko cofasz
-łapiesz sztangę
Wstajesz ze sztangą poprzez ruch w biodrach. Nie ciągniesz grzbietem."

Nie polecam osobom początkującym pasków, haków itd. Nie rozwija to naszego chwytu, najsłabszego ogniwa, które jest niejako zabezpieczeniem przed zbyt dużym ciężarem, jeżeli coś jest za ciężkie-to wypada nam z rąk. Magnezja świetnie wzmacnia trzymanie sztangi - polepsza tarcie.
Dla początkujących polecam nachwyt, oraz styl sumo. Jest łatwiejszy do opanowania od klasycznego, i bardziej odporny błędy. Oto złe przykłady martwego ciągu:



Dziękuję dobranoc. Posługiwałem się jak zwykle mnbbc.com.
martwy ciąg sumo

8 komentarzy:

  1. A ja zapraszam do siebie;p tam poczytacie co wam grozi po takich ćwiczeniach;) nikomu nie życzę, ale uważajcie na siebie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. przy nie zachowywaniu pozycji technicznej, i bezmyślnej szarży na ciężary - grozi doslownie wszystko:) Ale trzeba łączyć benefity ćwiczeń, z unikaniem zagrożeń jakie mogą stwarzać. Wyjście na ulicę też jest niebezpieczne Emsik:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Należy mierzyć siły na zamiary;] czy jakoś tak ;p
    Świetne ćwiczenie angażujące praktycznie wszystkie grupy mięśni i poprawiające ogólną siłę. Polecam

    OdpowiedzUsuń
  4. hehe dziękuję za dobre rady, może kiedyś się przydadzą :P

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. Przed przystąpieniem do ćwiczeń fizycznych z obciążeniem, warto jest zapewnić sobie odpowiednie warunki bezpieczeństwa. Podstawą takiego treningu siłowego może być np. specjalna mata antypoślizgowa https://powerrubber.com/kat/maty-na-silownie/maty-do-martwego-ciagu/, która zapewni ćwiczącemu optymalne bezpieczeństwo, a także komfort. Mata posiada też dobre właściwości wyciszające dzięki którym podczas treningu nie będziemy przeszkadzać innym osobom znajdującym się w naszym otoczeniu.

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń